o mnie

wtorek, 12 kwietnia 2016

Pierwszy dzien wiosny- a co to takiego?


Moja siostrzenica J napisała fajny artykuł do szkolnej gazetki pt: Pierwszy Dzień Wiosny- a co to takiego?

Mamy cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień no i oczywiście zimę. Wiosnę witamy 21 marca, lato 22 czerwca, jesień 23 września, a zimę 22 grudnia.

Po czym poznajemy, że zbliża się wiosna?-Dni są coraz dłuższe- jest cieplej- kwitną pierwsze rośliny -powracają ptaki- słonce jest dłużej na horyzoncie.

Jak ubieramy się wiosna? Wiosna już odpuszczamy sobie grube kozaki i zimowe kurtki, dla tej pory roku charakterystyczne są jednak lekkie i nie takie cieple buty i cienkie kurtki.

Tradycje pierwszego dnia wiosny- pierwszego dnia wiosny topimy lub palimy tzw. Marzannę, inaczej nazywana tez jako Mora, Morana, Morena, Marena, Śmiertka, Śmierć, Śmiercicha – słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć- Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie „Jare”. To bogate w obrzędy powitanie wiosny.

Dzień wiosny dniem wagarowicza? Pierwszy dzień nowej pory roku najbardziej podoba się uczniom i studentom. Jest to czas, który uważają oni za czas bezkarnej nieobecności na zajęciach.

Zmiana czasu. Zmiana czasu następuje kilka dni po pierwszym dniu wiosny, a dokładnie w ostatni weekend marca, w tym roku 26 marca. Zegarek przestawia się z godz. 2. na 3. W nocy.