o mnie

czwartek, 20 października 2016

Dzien refleksu


Dzień jest coraz krótszy i coraz szybciej robi się ciemno. W Norwegii, jak co roku o tej porze, rozpoczynają się wielkie kampanie, mające na celu uświadamianie ludzi o znaczeniu używania refleksów (czyli inaczej odblasków). Są one tutaj bardzo popularne, a dzieci już od przedszkola uczą się jak ważne jest ich używanie. Obowiązkiem jest noszenie kamizelek odblaskowych przez dzieci w klasach od 1 do 4 oraz noszenie zawieszek z odblaskiem czy opasek na ramię, przez dzieci starsze (jednak ze wskazaniem na kamizelki, które są najlepsze). Co więcej, obowiązkowe jest posiadanie kamizelki odblaskowej w samochodzie.

W związku z tym, że odblask w Norwegii postrzegany jest jako bardzo ważny, ma on tutaj swoje własne święto, które przypada na 20 października. Dlatego też właśnie w tym okresie, organizowane są tu różne akcje i konkursy. Również w szkole podstawowej mojej córki co roku organizowany jest konkurs na najlepiej „oznaczonych” uczniów, a ta klasa, która wygra, dostanie nagrodę. Co więcej, w tego typu akcje czy konkursy angażowani są również rodzice. W godzinach popołudniowych spotykają się oni wraz z dziećmi na polnej drodze i mają okazję przekonać się na własnych oczach jak grupa nauczycieli ubranych na ciemno, z kiepskimi refleksami jest praktycznie zupełnie niewidoczna, zwłaszcza kiedy jeszcze pada deszcz. Dla porównania, później odbywa się też pokaz z kamizelkami.

Również organizacja zwana Trygg trafikken (bezpieczna jazda) organizuje różne kampanie, a dzieci idąc do pierwszej klasy, dostają plecaki w kolorze pomarańczowym, z wyraźnymi wszytymi refleksami. Poza tym, jest też wiele innych organizacji, które także rozdają odblaski. Co więcej, również organizacje ochrony zwierząt nawołują do ubierania zwierząt w odblaski.

Faktem jest, że odblaski redukują ryzyko potrącenia aż o 85%. A nie mając na sobie refleksów, mimo iż Ty widzisz samochód, to już kierowca Ciebie niekoniecznie. I tak, posiadając odblaski widać cię będzie z odległości 140 m, a bez refleksu, będzie to maksymalnie 25-30 metrów. W związku z tym kierowca zamiast mieć 10 sekund na reakcję, ma ich już tylko dwie sekundy. To znaczy, że jeśli nie będziesz mieć na sobie refleksu, kierowca jadący z prędkością 50 km na godzinę będzie miał tylko 2 sekundy by Cię zauważyć. Ubierając odblask, dajesz kierowcy 8 dodatkowych sekund. 8 sekund, które mogą uratować Ci życie.

Dlatego też, czy to dzieci idą do szkoły, czy dorośli do pracy, czy też jest to po prostu popołudniowe bieganie, albo jazda rowerem, każdy powinien się dokładnie zabezpieczyć w odblaski. Moja córka i ja zawsze mamy takie różne ozdoby przy kurtkach, czy na sznureczku w kieszeni i wyjmujemy je kiedy tylko pojawi się taka potrzeba. A kiedy wybieram się na spacer, a córka do szkoły, to zawsze zakładamy kamizelki.

Taki odblask to też bardzo fajny upominek dla przyjaciela. Odblaski możesz znaleźć różnych kształtach i formach, które są wykonane z równych materiałów. Mogą to być maskotki, kółka, nietoperze, serduszka, itp. Bardzo popularne są na przykład ręcznie robione czapki z refleksem, opaski, wisiorki, zwierzątka odblaskowe oraz odzież z wszytymi odblaskami. Opaski odblaskowe są elementem również rzeczy sportowych i turystycznych, jak na przykład kurtek, spodni, czy kombinezonów dla dzieci w wieku przedszkolnym.

35% wypadków dzieje się w ciemnościach i tylko 5% wypadków ma miejsce pomimo posiadania odblasku. Jeśli chcesz być modnym w Norwegii, to zawsze o tej porze roku ubieraj odblaski, bo one są tutaj na topie.

Na szczęście, również w Polsce wprowadzono w końcu nakaz noszenia refleksów... Tak więc ubieraj odblaski i bądź pięknym przykładem dla innych!